main-logo

Чи може ТТН замінити видаткову накладну?

Згідно зі ст.1 Закону про бухоблік, первинний документ — документ, що містить відомості про господарську операцію. І первинним він може вважатися лише у тому разі, якщо він містить обов’язкові реквізити, передбачені ч.2 ст.9 Закону про бухоблік. Отже, якщо ТТН містить обов’язкові реквізити первинного документа, то вона теоретично може замінити видаткову накладну.

На користь визнання ТТН документом, здатним замінити видаткову накладну, говорить і визначення ТТН, наведене у розділі 1 Правил № 363. Так, ТТН розглядається як єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ,що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення,оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи. Крім того, фахівці ДФС зазначають, що ТТН є первинним документом, який надає право на облік вартості ТМЦ у складі витрат.

Але є й другий підхід до цієї ситуації. У п.11.1 Правил № 363 зазначено, щоТТН є основним документом на перевезення вантажу. І податківці, зокрема, ГУ ДФС у Рівненській області, у листі від 15.06.2016 р. № 1456/10/17-00-12-02-10 зазначили, що згідно зі ст.48 Закону № 2344ТТН включено до переліку документів, відповідно до яких виконуються вантажні перевезення. Тобто транспортною документацією підтверджується операція з надання послуг саме з перевезення вантажів. Аналогічну позицію контролерів викладено і в ІПК від 19.02.2018 р. № 654/6/99-99-14-03-03-15/ІПК. Отже, на сьогодні податківці все-таки більше схиляються до того, що ТТН є документом, який підтверджує факт перевезення вантажу, ніж документом, що надає право на облік вартості ТМЦ у складі витрат, а отже, й документом, що підтверджує перехід права власності.

Cуд дотримується другого підходу. В ухвалі ВАСУ від 21.03.2017 р. № К/800/14009/15 зазначено, що транспортною документацією підтверджується операція з надання послуг з перевезення вантажів, а не факт придбання товару, а також те, що ТТН призначено для обліку руху товарно-матеріальних цінностей і розрахунків за їх перевезення автомобільним транспортом. Аналогічну позицію викладено і в ухвалі ВАСУ від 14.03.2017 р. № К/800/463/17.

Таким чином, зважаючи на відсутність визначеності в питанні визнання ТТН документом, який може замінити видаткову накладну, можна зробити висновок, що на практиці все-таки доцільніше складати і видаткову накладну, і ТТН. Такий підхід дозволить зміцнити позицію платника податків під час підтвердження реальності господарської операції.