main-logo

Змінилися правила зняття готівки з банку

З 3 червня набула чинності постанова НБУ від 18 квітня 2019 № 62. Документ вносить зміни в Інструкцію про ведення касових операцій банками в Україні, положення яких спрямовані на посилення контролю за готівковими розрахунками.

Відтепер банк спочатку вивчатиме клієнта шляхом аналізу певних критеріїв, а потім вже вживатиме відповідні заходи нагляду.

Відповідно банк повинен забезпечити отримання від клієнта підтверджувальних документів, на підставі яких здійснюються готівкові розрахунки. Такими документами можуть бути:

– закупівельний акт;

– закупівельна відомість;

– податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку;

– кредитний договір;

– договір поставки;

– договір транспортування;

– договір зберігання;

– інші звітні документи.

Наголошуємо, що банки мають право вимагати такі документи, а не зобов’язані їх вимагати на кожну видачу готівки. Та краще мати документи-підтвердження зі собою, ніж в разі вимоги в авральному порядку повертатися за ними та їх готувати.

Посилення нагляду за здійсненням готівкових розрахунків та веденням банками касових операцій пов’язане з виявленням НБУ за результатами нагляду у сфері фінансового моніторингу численних фактів проведення фінансовими установами ризикових (схемних) операцій з використанням готівкових коштів.

Такі зміни відповідають вимогам законодавства України щодо запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом.