main-logo

Закордонне відрядження

Відрядженням вважається поїздка працівника за розпорядженням роботодавця до іншого населеного пункту для виконання службового доручення на певний строк. При закордонному відрядженні такий населений пункт знаходитиметься в іншій країні.

При закордонних відрядженнях, як і при відрядженнях по Україні, керуються трудовим законодавством і локальними нормативними актами та розпорядженнями керівника.

Ми виділили основні спірні моменти оформлення закордонного відрядження у вигляді таблиці:

Підстава відрядження Наказ на відрядження, де обов’язково вказується країна, маршрут, місце відрядження. Бажано: визначити підставу (запрошення, договір…)

*Для перестраховки, якщо підприємство видає наперед суму авансу – можна скласти кошторис витрат, для обґрунтування суми такого авансу.

*Якщо працівник відряджається до країни, що вимагає візу, то оформити візу потрібно обов’язково після видання наказу на відрядження, інакше суму компенсації витрат потрібно оподаткувати ПДФО, ВЗ і ЄСВ
Розмір добових закордон ПКУ 170.9.1

Постанова КМУ №98 від 02.02.11

Лист Мінсоцполітики від 21.12.2016 №1732/0/101-16/28

До оподатковуваного доходу не включаються витрати на відрядження, не підтверджені документально, на харчування та фінансування інших власних потреб фізичної особи (добові витрати), понесені у зв’язку з таким відрядженням у межах території України, але не більш як 0,1 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, в розрахунку за кожен календарний день такого відрядження, а для відряджень за кордон – не вище 80 євро за кожен календарний день такого відрядження за офіційним обмінним курсом гривні до євро, установленим Національним банком України, в розрахунку за кожен такий день.

*Мінсоцполітики рекомендує дотримуватися мінімальних  Добових згідно постанови КМУ №98 від 02.02.11

Як рахувати дні добових на території України та закордоном (якщо є пересадки) ЗІР

103.17

Який розмір добових враховується при визначенні об’єкту оподаткування ПДФО, якщо відряджена ФО протягом доби перебувала як на території України так і за її межами?

 …..При цьому добові витрати з дня останньої пересадки на інший транспортний засіб (вибуття з готелю, мотелю, іншого житлового приміщення) на території України під час прямування у відрядження за кордон і до дня першої пересадки на інший транспортний засіб (зупинки в готелі, мотелі, іншому житловому приміщенні) на території України (включно) під час повернення в Україну відшкодовуються за нормами, встановленими для відряджень за кордон. У разі якщо день вибуття у відрядження або день прибуття відрядженого працівника до місця постійної роботи збігається з днем вказаної пересадки (зупинки), добові витрати за відповідні день вибуття або день прибуття відшкодовуються за нормами, встановленими для відряджень за кордон.
У разі відсутності такої пересадки (зупинки) добові витрати відшкодовуються за кожний день відрядження, включаючи день вибуття та прибуття, – за нормами, встановленими для відряджень за кордон.

 

Відсутні документи, що підтверджують фактичне перебування у відрядженні абзац п’ятий пункту 17 розділу ІІІ у редакції наказу

 Міністерства фінансів України від 28.07.2017 р. N 669

У разі відсутності первинних або будь-яких інших документів, що підтверджують фактичне перебування працівника у відрядженні, до звіту додаються завірені відділом кадрів або головним бухгалтером ксерокопії сторінок закордонного паспорта чи документа, що його замінює, з прізвищем відрядженого працівника та відмітками прикордонних служб про перетин кордону (за їх наявності) або довідка Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України щодо перетину відрядженим працівником державного кордону України (у якій зазначено пункт пропуску, дата та час перетину кордону, серія, номер, тип та назва паспортного документа).

 

В якій валюті та в які терміни здійснюється повернення працівникові сплачених у відрядженні за кордоном власних коштів? ЗІР 109.19 Відшкодування витрат на відрядження за кордоном здійснюється у національній валюті України за офіційним обмінним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на день погашення заборгованості. Виплата зазначених коштів має здійснюватися до закінчення третього банківського дня після затвердження керівником звіту про використання коштів, наданих на відрядження.