main-logo

Поворотна фінансова допомога фізособам, в тому числі не працівникам підприємства

25.09.2017

Згідно з пп. 14.1.257 ПКУповоротна фінансова допомога – сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення.

Тобто, можна стверджувати, що поворотна фінансова допомога є позикою. Відповідно до ст. 1046 ЦКУ за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

Як бачимо, обмеження щодо сторін надання позики в обох визначеннях відсутні, отже, можна зробити висновок, що підприємство може надавати поворотну фінансову допомогу фізичним особам, в тому числі не працівникам підприємства.

Однак,  не фінансові установи можуть надавати такі позики лише на безпроцентній основі, в інакшому випадку, така операція підпадає під визначення фінансової послуги. Так як, у п. 5 Закону №2664 зазначено, що фінансова послуга — операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, — і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, із метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.

При наданні чи поверненні фінансової допомоги через касу підприємства, слід зважати на граничні обсяги розрахунку готівкою. Такі обмеження встановлені Постановою НБУ №210 у розмірі:

  • між фізичною особою та підприємством (підприємцем) – 50 000 гривень на день з однією особою;
  • між підприємствами (підприємцями) – 10 000 гривень на день з одним суб’єктом господарювання.

Що стосується оподаткування, то відповідно до п. 165.1.31 ПКУ основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому, та основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку, не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку. Проте у формі №1ДФ відобразити суму такої допомоги все рівно необхідно з ознакою доходу “153”.