main-logo

Новорічні подарунки дітям працівників

Фонди соціального страхування ще з 2015 року перестали фінансувати придбання й видачу новорічних подарунків для дітей працівників страхувальників.

Підприємства можуть самостійно займатися подарунками для дітей працівників (за умови внесення цієї норми до колективного договору).

Колективний договір може передбачати додаткові гарантії, соціально-побутові пільги, зокрема щодо придбання новорічних подарунків для дітей працівників тощо.

Тож якщо підприємство має на меті в поточному році придбавати й видавати подарунки дітям працівників, варто звернути увагу на такі моменти:

  • керівник підприємства має видати наказ про здійснення закупівлі та видачі подарунків дітям працівників, у якому прописати всі необхідні вимоги та критерії;
  • вік дитини визначено не трудовим законодавством, а Сімейним кодексом – до 18 років. Тобто підприємство може самостійно встановити обмеження на вік дітей, яким видаватимуться подарунки.

Не оподатковуються ПДФО подарунки, вартість яких не перевищує 25 % мінімальної заробітної плати (МЗП), встановленої на 1 січня звітного податкового року (пп. 165.1.39 ПКУ).

Сума перевищена 25 % (МЗП) обкладається ПДФО за ставкою 18%.

Вартість новорічних подарунків в розмірі, що не перевищує 25% МЗП підприємство повинно відобразити в податковому розрахунку за ф. № 1ДФ з ознакою доходу «160». І з ознакою доходу «126» у разі перевищення такої суми.

Так само оподатковуються ПДФО і подарунки придбані для працівників за власні кошти підприємства.

Винятком із загальних положень, установлених ПКУ, деякі питання фінансування заходів, пов’язаних із організацією новорічних і різдвяних свят для дітей і підлітків, урегульовано Законом № 2117, який діє щороку в період з 15 листопада поточного року до 15 січня наступного року.

Цей період, вартість святкових подарунків і квитків на новорічно-різдвяні заходи не буде включатись до загального оподатковуваного доходу батьків.

Така пільга розповсюджується на подарунки, видані органами державної влади, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями та створеними ними закладами освіти, охорони здоров’я і культури.

Під дитячими святковими подарунками розуміється набори товарів, які містять лише кондитерські вироби та іграшки вітчизняного виробництва і фрукти, загальною вартістю не більше 8% прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня звітного податкового року.

Беручи до уваги прожитковий мінімум для працездатної особи станом на 1 січня 2017 року який дорівнював 1600 грн, то неоподатковувана вартість новорічних подарунків отриманих у 2017 році (на період з 15 листопада до 31 грудня) складає 1600 х 8% = 128 грн.

Проектом закону про Держбюджет-2018 показник прожиткового мінімуму для працездатної особи встановлено на рівні 1762 грн. Тож, неоподатковувана вартість подарунків період з 1 січня до 15 січня 2018 року становитиме 140,96 грн.

Таким чином, вартість святкових подарунків і квитків на новорічно-різдвяні заходи, отриманих дітьми згідно із Законом № 2117 від перелічених вище установ і організацій, не включається до загального оподатковуваного доходу громадян, які є їхніми батьками.

Водночас такі доходи слід зазначити в податковому розрахунку за ф. № 1ДФ незалежно від їх оподаткування. Доцільно їх відобразити з ознакою доходу «160».

ЄСВ на вартість подарунків до свят і квитків на видовищні заходи для дітей працівників не нараховується.

Податок на додану вартість

Від обкладення ПДВ звільняються операції з продажу виробничими й торговими підприємствами дитячих святкових подарунків, що закуповуються за кошти профспілкових комітетів підприємств та організацій, інших неприбуткових організацій.

При цьому суми ПДВ, сплачені виробниками дитячих святкових подарунків за придбану сировину й матеріали для їх виробництва, належать до складу податкових витрат і до податкового кредиту не входять (ст. 2 Закону № 2117).

Ця пільга стосується саме продажу подарунків торговими та виробничими підприємствами, сума яких лімітована (128 і 140,96 грн) і лише в період із 15 листопада по 15 січня.

Тобто пільга стосується лише торговців і виробничників. Якщо ви бажаєте скористатися цією пільгою, то краще отримати індивідуальну податкову консультацію.

 

 

 

 

Новорічні подарунки працівникам

 

У  разі якщо керівництво підприємства вирішило заохотити працівників новорічними подарунками, то слід врахувати, що в разі виплати платнику податку додаткового блага не в грошовій формі сума ПДФО обчислюється з урахуванням підвищуючого коефіцієнта який становить 1,219512.

Водночас необхідно враховувати не оподаткування доходу працівника у вигляді подарунку у розмірі 25% (МЗП) щомісяця.

Військовий збір

Об’єктом оподаткування військовим збором є загальний оподатковуваний місячний (річний) дохід. Таким чином, якщо вартість подарунка оподатковується ПДФО, вона підлягає й оподаткуванню військовим збором, якщо ні – військовий збір також не утримується.

Податок на прибуток

ПКУ не містить норми, згідно з якою не можна враховувати витрати, не пов’язані з господарською діяльністю (подарунки, фінансування особистих потреб працівників тощо).

У бухгалтерському обліку під час придбання подарунків їх оприбутковують на субрахунок 209 за первісною вартістю, яка формує витрати, безпосередньо пов’язані з придбанням подарунків. При передаванні подарунків оформлюють проводку Дт 949 – Кт 209.

Щодо ПДВ, то новорічні подарунки дітям є не що інше, як безоплатна передача товару. Тому під час придбання подарунків підприємство включає суму ПДВ у вартості такого придбання до складу податкового кредиту (п. 198.3 ПКУ).

Проте, оскільки таке безоплатне роздавання подарунків не має зв’язку з господарською діяльністю, необхідно нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ на вартість придбання, аби відсторнувати податковий кредит (п. 198.5 ПКУ).

При роздаванні подарунків дітям необхідно нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ знову ж таки на вартість придбання, але цього разу – у зв’язку з безоплатною передачею товару (п. 189.1 ПКУ).

Податкові зобов’язання, які нараховують при врученні подарунків, оформлюють проводкою Дт 949 – Кт 641/ПДВ.